8 zdjęć w 8 godzin – ruszyły zapisy na Warszawski Maraton Fotograficzny Green Caffè Nero

Fotograficzne wyzwanie dla amatorów, pasjonatów i profesjonalistów odbędzie się w Warszawie w sobotę 16 września 2023 r. już po raz czwarty. Na starcie maratonu staną uczestnicy, których zadaniem będzie wykonanie ośmiu zdjęć w ciągu ośmiu godzin. Będą one ilustrować osiem nieznanych wcześniej fotografom tematów, a dodatkową trudność będzie stanowić brak możliwości edycji zdjęć po ich wykonaniu. Na zwycięzców czeka 11 atrakcyjnych nagród. Minimalna wartość każdej z nich to 1000 złotych. Do wygrania są m.in. nagroda pieniężna, vouchery na sprzęt fotograficzny, sprzęt elektroniczny, smartfony, bilety do teatru, czy pobyt w hotelu. Organizatorem fotomaratonu jest sieć kawiarni Green Caffè Nero. Patronat honorowy objął Prezydent m. st. Warszawy. Gala finałowa odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki.

Idea fotomaratonu jest znana na całym świecie – podobne imprezy odbywają się m.in. w Berlinie, Sztokholmie, Mediolanie, ale także w bardziej odległych zakątkach globu: w Szanghaju, Sri Lance czy Filipinach. Pierwszy maraton fotograficzny w Polsce został zainicjowany przez kawiarnie Green Caffè Nero. Co roku przyciąga dziesiątki zapalonych twórców. Od zeszłej edycji zdjęcia można zrobić również telefonem, więc nie jest to konkurs ukierunkowany wyłącznie na profesjonalistów z bogatym doświadczeniem w branży i drogim sprzętem. Wśród zwycięzców poprzednich edycji znaleźli się także zupełni nowicjusze.

W Green Caffè Nero od lat angażujemy się w wiele inicjatyw kulturalnych, staramy się aktywnie tworzyć tkankę miejską, a Warszawski Maraton Fotograficzny jest naszym sztandarowym projektem miastotwórczym. W poprzedniej edycji wzięło udział ponad 400 uczestników. Liczymy, że w tym roku pobijemy ubiegłoroczny rekord. Co roku otrzymujemy mnóstwo pozytywnych komentarzy od uczestników, którzy przeżywają wielkie emocje i dają z siebie 100% kreatywności tworząc serię 8 zdjęć. powiedziała Ewelina Karpińska, szefowa marki i marketingu w Green Caffè Nero.

Zawodnicy biorący udział w konkurencji będą działać na czas. Początkowo otrzymują 4 tematy, a po 3 godzinach mogą odebrać w środkowym punkcie maratonu kolejne 4. Zdjęcia powinny tworzyć spójną całość. Chociaż dozwolone są pomoce fotograficzne (lampy, statywy, filtry itp.), to po naciśnięciu migawki nie będzie możliwości ingerencji w zdjęcie. Wszystkie osiem zdjęć musi powstać przed upływem ośmiu godzin, a gotowa seria zostanie zgrana na mecie maratonu − jej lokalizacja nie będzie znana uczestnikom z wyprzedzeniem.

Wszystkie zdjęcia zostaną zweryfikowane w dedykowanym oprogramowaniu w celu sprawdzenia, czy nie zostały poddane obróbce. Następnie zostaną ocenione przez 8-osobowe jury. Jury konkursu składa się z wielu znanych fotografów i ludzi kultury − wśród nich są m.in.: Marek Grygiel, Filip Siemaszko, Beata Łyżwa-Sokół. Jurorzy wybiorą 8 zwycięzców w każdej z kategorii oraz laureatów 1, 2 i 3 nagrody za serię ośmiu zdjęć.

W tegorocznej edycji, jury wyłoni zwycięzcę dodatkowej nagrody za najlepszy portret wykonany podczas maratonu.

– Marka OPPO wyznacza trendy w dziedzinie mobilnej fotografii od czasu premiery jej pierwszego smartfona z serii Reno. Najnowsza odsłona tej serii pozwala wykonywać naturalne oraz wyraźne portrety w różnych sytuacjach i warunkach. Dlatego jako partner Maratonu chcemy zachęcić uczestników, by portretowali warszawiaków i warszawianki, pokazywali ich uczucia – takie zdjęcia są intrygujące i wyjątkowe, bo niosą ładunek emocji i na długo zapadają w pamięć odbiorców.  – powiedział Robert Sierpiński, PR Manager OPPO. – Osoba, która stworzy najlepszy portret ilustrując dowolny z 8 zadanych tematów Maratonu otrzyma nagrodę – wiodący w dziedzinie fotografii mobilnej, najnowszy smartfon z teleobiektywem portretowym OPPO Reno10 Pro 5G.

Partnerami bieżącej edycji są Sony Polska – Partner Główny, Fotoforma – Partner Główny, Intelligent Technologies – Partner Technologiczny, NowaWarszawa.pl – Patron medialny, Radio Kolor – Patron medialny, oraz: Sigma Sklep, Empik Foto, OPPO, Pałac Kultury i Nauki, Galeria Le Guern, Hotel Verte Warsaw, Teatr Muzyczny Roma.

Zapisy do udziału w konkursie odbywają się poprzez stronę www.warszawskimaratonfotograficzny.pl, na której znajduje się szczegółowy regulamin oraz zdjęcia z przebiegu poprzednich edycji, prace konkursowe, czy reportaż z gali finałowej.

Więcej z branży

Specjalista od budowania marki – Specjalista z pogranicza grafiki komputerowej i marketingu. Jego czynności polegają na stworzeniu (a w pewnych sytuacjach także na modyfikacji) elementów graficznych, które mają być wykorzystywane w ramach jednej firmy. Grafik ten w pierwszej kolejności zajmie się ustaleniem jakie fonty, logo i zestawienia kolorów będą najbardziej korzystne dla jego kontrahenta, a następnie po uzyskaniu aprobaty przystępuje do wykonania grafiki, która zostanie zastosowana w materiałach promocyjnych przedsiębiorstwa (np. w papierze firmowym, długopisach, wizytówkach, etc.). Do grafika takiego należy zwrócić się również w przypadku, jeżeli mamy już logo i jesteśmy kojarzeni z pewnymi zestawieniami kolorów czy symbolami, pragniemy jednak odświeżyć wizerunek naszej firmy nie tracąc jednocześnie autentyczności. Powinineś mieć logo w krzywych, jeśli nie masz logo w formacie wektorowym napisz do mnie.

Retuszer – Najlepszy przyjaciel fotografa i osób, którym zależy na jakości wykonanych zdjęć. Retuszer nie ogranicza się jedynie do tego, by osoby znajdujące się na zdjęciach wyglądały korzystniej. Potrafi on również poprawić ogólną jakość zdjęć, odnowić stare fotografie, jak również wystylizować nowe zdjęcia na wykonane w innej epoce. Grafik ma również możliwość bezstratnego powiększania zdjęć przy pomocy nowoczesnych narzędzi. Dzięki odpowiednim zabiegom jest wstanie zmienić kolorystykę zdjęcia jak również dodać/usunąć odpowiednie elementy, przez co jest on niezastąpiony przy dostosowywaniu fotografii do potrzeb materiałów promocyjnych czy kampanii reklamowych.

Operator DTP – Zajmuje się on odpowiednim złożeniem tekstu i obrazu, tak, by nadawał się on do wykorzystania w ostatecznej publikacji. Ponieważ powyższy opis może być nieco niejasny dla osób, które wcześniej nie współpracowały z operatorem DTP, posłużymy się prostym przykładem. Weź do ręki dowolne czasopismo (najlepiej do tego celu nada się prasa kobieca, ale może być to też każda inna gazeta). Zwróć uwagę na tekst i obrazki umieszczone w czasopiśmie. Tekst rozmieszczony jest w kolumnach, które oplatają obrazki. W miejscach, gdzie tekst spotyka się z ilustracją litery często zmieniają swój kolor tak, by pozostać czytelnymi i stworzyć harmonijną całość. Tekst jest w niektórych miejscach pogrubiony tak, by przykuwał uwagę. Grafiki znajdujące się w czasopiśmie są natomiast w niektórych miejscach rozmyte, by w innych tworzyć wyraźne linie. Operator DTP zajmuje się właśnie tym, by z otrzymanego tekstu i grafiki stworzyć miłą dla oka całość, która następnie może zostać wykorzystana w czasopiśmie, na bilbordzie reklamowym, ulotce czy w książeczce ofertowej.

Zarobki w branży graficznej

Zgodnie z najnowszymi danymi (stan na styczeń 2022r.) przeciętne wynagrodzenie grafików wynosi około 4 840 PLN brutto. Według redakcji GRAFMAG projektanci zatrudnieni w dużych firmach mają szansę na wynagrodzenie powyżej 8500 zł netto. Miesięczne zarobki są również uzależnione od formy zatrudnienia. Najpopularniejszą formą jest zatrudnienie na zasadzie kontraktu B2B (Business to Business).

Predyspozycje do zawodu w branży graficznej

Niemal każda firma potrzebuje materiałów graficznych, szczególnie gdy jest obecna w sieci i intensywnie działa w ramach marketingu internetowego. Projektant grafiki zajmuje się przygotowaniem materiałów reklamowych, znaków firmowych, okładek książek, a także projektowaniem publikacji oraz stron internetowych. Technik grafiki i poligrafii przygotowuje również materiały do drukowania cyfrowego, także w technologii 3D. Jeśli cechuję Cię umiejętność twórczego myślenia, jesteś osobą komunikatywną i kreatywną doskonale odnajdziesz się w tej branży. Jest to zawód, który wymaga bieżącej znajomości trendów i śledzenia nowości technicznych. Wymaga zdobywania ciągłych umiejętności zawodowych.

Technik grafiki i poligrafii

Podczas nauki na kierunku Technik grafiki i poligrafii możesz zdobyć dwie państwowe kwalifikacje. Pierwsza kwalifikacja przygotuje Cię do wykonywania prac graficznych i publikacji cyfrowej, druga umożliwi drukowanie cyfrowe i obróbkę druków. Po ukończeniu kwalifikacyjnego kursu zawodowego otrzymasz zaświadczenie o posiadaniu danej kwalifikacji. Zakończenie nauki i zdanie egzaminu państwowego jest równoznaczne z uzyskaniem tytułu technika. Czas trwania całego kursu to 2,5 roku. Szeroki zakres nauki obejmuje takie przedmioty jak: język obcy zawodowy, bhp, organizacja pracy zespołu, projektowanie graficzne i projektowanie publikacji, poligrafia. Dodatkowo zdobędziesz kompetencje z zakresu poligrafii: podstawy dziedziny, rysunek techniczny, maszyny i urządzenia cyfrowe, modelowanie i drukowanie 3D.

Podział na grafików i graficzki jest bardzo wyrównany: panowie prowadzą niecałymi dziesięcioma punktami procentowymi. Zawód grafika wykonuje 46,8% kobiet i 54,2% mężczyzn.

Inaczej niż w przypadku copywriterów, projektowaniem graficznym zajmuje się nieco starsza grupa wiekowa – prawdopodobnie ma to związek z tym, że aby zacząć realizować pierwsze komercyjne zlecenia, potrzebna jest wiedza i doświadczenie.

Wśród freelancerów grafików dominują przedstawiciele grupy wiekowej 25-34 lata. Jest ich aż 47,9%. Mniej liczne, choć wciąż zauważalne reprezentacje mają projektanci graficzni w wieku od 18 do 24 lat (24,5%) oraz w grupie pomiędzy 35 a 44 rokiem życia (19,3%).

Pozwala to zauważyć, że projektowanie graficzne popularne jest głównie wśród młodych ludzi, co jednak nie znaczy, że grupy wiekowe powyżej 44 roku życia są w badaniu zupełnie nieobecne. Projektanci w wieku 45-54 stanowią jednak tylko 6,3% badanej próby, a ci powyżej 55 roku życia to zaledwie 1,6%.

Co ciekawe, jeszcze mniejszą reprezentację mają najmłodsi graficy, którzy nie ukończyli jeszcze 18 roku życia: jest ich tylko 0,5%.

Fotografia studyjna

Fotografia studyjna to rodzaj fotografii, która jest wykonywana w kontrolowanych warunkach studia fotograficznego, zazwyczaj za pomocą specjalistycznego sprzętu oświetleniowego i tła. Fotografia studyjna charakteryzuje się starannym podejściem do oświetlenia, kompozycji, detali i kontroli nad całą sceną.

Oto kilka kluczowych elementów związanych z fotografią studyjną:

  1. Oświetlenie: Jednym z głównych elementów w fotografii studyjnej jest kontrolowane oświetlenie. Fotografowie studyjni często korzystają z różnych źródeł światła, takich jak lampy błyskowe, światła ciągłe, softboxy czy lampy studyjne, aby uzyskać pożądane efekty i uniknąć niechcianych cieni.
  2. Tło: W studio fotograficznym często używa się jednolitego tła, które pozwala skupić uwagę na fotografowanym obiekcie. Tła mogą być różnokolorowe lub jednolite, a ich wybór zależy od zamierzonego efektu i stylu fotografii.
  3. Kontrola nad kompozycją: Fotografowie studyjni mają pełną kontrolę nad kompozycją zdjęcia. Mogą skupić się na szczegółach, eksperymentować z kątami, ustawiać oświetlenie w taki sposób, aby podkreślało cechy obiektu oraz stosować różnorodne techniki kompozycyjne.
  4. Sprzęt fotograficzny: Do fotografii studyjnej używa się zazwyczaj aparatów cyfrowych o wysokiej rozdzielczości, które pozwalają na uzyskanie szczegółowych i wyraźnych obrazów. W przypadku portretów mogą być używane specjalistyczne obiektywy, takie jak portretowe, aby uzyskać korzystne efekty.
  5. Retuszowanie i edycja: Po zrobieniu zdjęć, fotografowie studyjni często korzystają z programów do edycji fotografii, takich jak Adobe Photoshop, do retuszowania, poprawiania kolorów, usuwania niedoskonałości i dostosowywania ogólnej jakości obrazu.
  6. Zastosowania: Fotografia studyjna może być używana w różnych celach, takich jak portrety, sesje rodzinne, sesje ślubne, fotografie reklamowe produktów, zdjęcia mody czy fotografie artystyczne. Jest to także popularny sposób na uzyskanie profesjonalnych zdjęć do dokumentów lub portfolio.

Fotografia studyjna daje fotografowi pełną kontrolę nad procesem tworzenia obrazu, co pozwala na uzyskanie pożądanych efektów w kontrolowanych warunkach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *